PZ czym to się je – probiotyki

probiotyki

Z pewnością większość z nas może coś powiedzieć o witaminach, odżywkach itp. specyfikach służących ogólnie poprawie i wzmocnieniu naszej kondycji zdrowotnej. Dużo gorzej sprawa wygląda, gdy zapytamy o probiotyki, tutaj w większości przypadków nie uzyskamy żadnej odpowiedzi. I nic dziwnego, ponieważ temat, choć znany już w starożytności jest stosunkowo młody i dopiero od jakiegoś czasu o probiotykach robi się znowu głośno.

Zacznijmy od początku, co to w ogóle takiego jest i jakie jest główne przeznaczenie i zastosowanie probiotyków? Łacińska nazwa wskazuje, że mamy do czynienia z czymś, co ma służyć zdrowiu.

Tym czymś są specjalnie wyselekcjonowane kultury bakterii lub drożdży. Ich głównym zadaniem jest korzystne dla zdrowia działanie w przewodzie pokarmowym człowieka, dzięki wytwarzaniu optymalnej flory fizjologicznej.

Warto powiedzieć, że obecnie probiotyki możemy spotkać np. w specjalnych produktach mlecznych typu jogurty, kefiry, itp. Wydaje się, że wystarczy spożywać w odpowiednich ilościach tego typu wyroby, aby w skuteczny sposób zapewnić sobie prawidłową florę w przewodzie pokarmowym. Trzeba podkreślić, że probiotyki mają duży wpływ na hamowanie rozwoju bakterii chorobotwórczych i gnilnych. Udowodniono, że obniżają możliwość zachorowań na raka jelit oraz zbawiennie działają przy wszelkich dolegliwościach związanych z przewodem pokarmowym.

Reasumując można powiedzieć - probiotyki – zdrowie za małe pieniądze.